Od dziś do końca 2020 r. okna biblioteki przy ul. Przechodniej 2 wypełniać będą fotografie Mirowa z czasów przedwojennych i okresu okupacji. To wystawa zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego.
– Nie da się budować lepszego jutra bez wiedzy o tym, co działo się wczoraj. Historia w znacznej mierze określa lokalną tożsamość. Każda inicjatywa, której celem jest przybliżenie mieszkańcom przeszłości Warszawy, jest więc bardzo cenna. Dodatkowo cieszy fakt, że wystawa została zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego. Samorządność w każdej formie zasługuje na wsparcie i docenienie – mówi burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens.
Pomysłodawcą ekspozycji jest wieloletni czytelnik śródmiejskiej biblioteki. W swoim projekcie zgłoszonym do ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego podkreśla, że inspiracją dla niego były rozmowy prowadzone z innymi czytelnikami. Wielu z nich ciekawiło to, jak kiedyś wyglądały ul. Przechodnia, pl. Mirowski, pl. Bankowy oraz już nieistniejące ulice – Żabia, Skórzana, Rynkowa i Solna.
Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, Archiwum Państwowego w Warszawie oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. To podróż przez część Warszawy, której już w znacznej mierze nie ma. Wystawa składa się z dwóch części – tej, którą można oglądać przez witryny biblioteki (bez konieczności wchodzenia do budynku), oraz tej dostępnej wewnątrz (w godzinach otwarcia placówki). W październiku obie części zostaną zamienione miejscami. Dopełnieniem wystawy jest internetowy wykład Beaty Chomątowskiej – pisarki, dziennikarki i prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Stacja Muranów”. – Gorąco zachęcam do poświęcenia chwili na zgłębienie tego małego wycinka historii Mirowa. Aby to zrobić, nie trzeba jednak wychodzić z domu – wystawa oraz wykład dostępne są również na naszej stronie internetowej. Mieszkańców, którzy zdecydują się obejrzeć wystawę osobiście, prosimy o przestrzeganie zaleceń sanitarnych – mówi dyrektor śródmiejskiej biblioteki publicznej Anna Stępień.
- Wystawa w wersji online dostępna jest pod adresem:
http://www.biblioteka.waw.pl/index.php/component/content/article/7690.html. - Wykład można obejrzeć, wchodząc na stronę:
http://www.biblioteka.waw.pl/pliki/081_20200629_2.mp4
GALERIA:
Burmistrz Aleksander Ferens oraz mieszkańcy dzielnicy podczas otwarcia wystawy