Komplet naklejek na pojemniki na odpady
Od 1 sierpnia 2020 r. nieruchomości niezamieszkałe zostaną wyłączone z miejskiego systemu gospodarki odpadami komunalnymi.
Radni m.st. Warszawy podjęli decyzję o wyłączeniu nieruchomości niezamieszkałych ze stołecznego systemu odbierania odpadów komunalnych.
Elektroniczne składanie deklaracji dotyczących naliczania opłat za odbiór odpadów
Obowiązkowa segregacja odpadów oraz nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi
Obwieszczenie Prezydenta m.st. Warszawy w sprawie stawek opłaty
za gospodarowanie odpadami komunalnymi i wzorów deklaracji.
Zasady selektywnej zbiórki odpadów komunalnych obowiązujące od 1 stycznia 2019 r.
How to segregate municipal waste in Warsaw?
КАК СОРТИРОВАТЬ КОММУНАЛЬНЫЕ ОТХОДЫ В ВАРШАВЕ?
ЯК СОРТУВАТИ КОМУНАЛЬНІ ВІДХОДИ В ВАРШАВІ?
Nowe zasady naliczania opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych
Rada m.st. Warszawy przyjęła nowe zasady naliczania opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Nowe stawki opłaty zaczną obowiązywać od 1 marca 2020 r.
Ze zmianą systemu naliczania opłat wiąże się konieczność złożenia nowych deklaracji w terminie najpóźniej do 10 kwietnia 2020 r.
Szczegółowe informacje na stronie Urzędu m.st. Warszawy.
Harmonogram odbioru
odpadów dostępny jest na stronie internetowej www.mpo.com.pl
Uwagi i pytania dotyczące odbioru odpadów należy zgłaszać pod numerem 800 413 323. Zgłoszenia wszystkich nieprawidłowości przyjmowane są również za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu 19 115 (koszt połączenia z numerem specjalnym 19115 jest zgodny z taryfą operatora osoby dzwoniącej).
Ponadto w każdą sobotę miesiąca w godzinach 10.00 - 14.00 przy ul. Myśliwieckiej róg ul. Łazienkowskiej odbywa się bezpłatna zbiórka elektrośmieci. Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie www.elektroeko.pl
Duże „elektrośmieci”
takie jak pralka, lodówka, zamrażalka, zmywarka, kuchenka elektryczna są odbierane od mieszkańców po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym na numer 2222 333 00 lub po wypełnieniu formularza na stronie www.elektrosmieci.pl
Zbiórka przeterminowanych leków
oraz termometrów rtęciowych przeprowadzana jest w wyznaczonych aptekach. Ich lista znajduje się pod adresem:
www.czysta.um.warszawa.pl/documents/10181/78936/apteki
Odpady z remontów
w tym gruz, wytworzone przez przedsiębiorców nie są odpadami komunalnymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, to firma remontowa powinna zapewnić kontener przeznaczony na ten cel i po zakończeniu prac wywieźć go we własnym zakresie w ramach wykonywanej usługi.
Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK-i.
Informujemy mieszkańców Warszawy, że funkcjonują dwa Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK-i.
Jeden zlokalizowany jest w dzielnicy Mokotów, przy ul. Zawodzie 1, drugi w dzielnicy Białołęka, przy ul. Płytowej 1. Oba punkty są czynne od poniedziałku do piątku w godz. od 14.00 do 20.00, oraz w soboty od godz. 9.00 do 20.00 z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.
PSZOK-i przyjmują między innymi takie odpady jak opakowania po olejach, detergentach, środkach ochrony roślin, pojemniki pod ciśnieniem po aerozolach, zużyte lub przeterminowane gaśnice samochodowe, opakowania z tekstyliów, środki ochrony roślin, oleje i tłuszcze jadalne. Pełen wykaz przyjmowanych odpadów znajduje się w Regulaminie korzystania z Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych dla m.st. Warszawy.
Zapraszamy.
Dane kontaktowe PSZOK:
P.P.H.U. LEKARO Jolanta Zagórska ul. Zawodzie 1, tel.22/185-52-51, http://lekaro.pl/oferta/pszok/
PARTNER Dariusz Apelski, ul. Płytowa 1, tel.22/811-08-53, http://www.partner-apelski.pl/pszok.php
Mobilne punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych, tzw. MPSZOK-i.
Informujemy mieszkańców Warszawy, iż uruchamione zostały mobilne punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych, tzw. MPSZOK-i.
MPSZOK-i przyjmą nieodpłatnie selektywnie zebrane odpady komunalne kłopotliwe w środy w godzinach od 11.00 do 18.30 oraz w soboty od 10.00 do 17.30 z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy (Przewidywany postój pojazdów w poszczególnych lokalizacjach: 1,5 godziny).
Wykaz lokalizacji punktów zbierania odpadów komunalnych kłopotliwych oraz harmonogram pracy MPSZOK.
Do MPSZOK–ów można oddać:
między innymi takie odpady jak opakowania po olejach (innych niż spożywcze), detergentach, środkach ochrony roślin, pojemniki pod ciśnieniem po aerozolach, farby, opakowania po farbach, tusze, tonery do drukarek oraz baterie i akumulatory.
MPSZOK-i nie przyjmują:
odpadów innych niż komunalne, materiałów zawierających azbest, odpadów w opakowaniach cieknących, uszkodzonych w stopniu powodującym wyciek substancji znajdujących się wewnątrz tego opakowania, odpadów w ilościach i charakterze wskazujących na to, iż pochodzą z działalności gospodarczej. Ponadto do MPSZOK–ów nie można oddawać odpadów remontowo-budowlanych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a także odpadów zielonych.
Zachęcamy do korzystania z MPSZOK–ów.
Informujemy, iż od dnia 1 lutego 2015r. zgodnie z zapisem artykuł 2 ustęp 3 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dziennik Ustaw z 2018 r. pozycja 1454 z późniejszymi zmianami), jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkiem wielolokalowym, w którym ustanowiono odrębną własność lokalu, obowiązki właściciela nieruchomości wspólnej oraz właściciela lokalu obciążają wspólnotę mieszkaniową albo spółdzielnię mieszkaniową. W związku z tym w powyższym przypadku jedynie wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia mieszkaniowa jest zobowiązana do składania deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz uiszczania tej opłaty.
Zgodnie z zapisem art. 2 ust. 1 pkt 4 powyższej ustawy: właścicielami nieruchomości są także współwłaściciele, użytkownicy wieczyści oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością.
Wzory pełnomocnictw
Informacje dotyczące gospodarowania odpadami komunalnymi w m.st. Warszawa
dostępne są na stronie: www.czysta.um.warszawa.pl